27
kwi

Zdrowy mózg w każdym wieku

O właściwą dietę dla mózgu należy dbać w każdym okresie naszego życia, ale szczególną uwagę powinny na nią zwrócić przyszłe matki oraz osoby starsze. Badania dowiodły, że olej rzepakowy wspomaga funkcjonowanie i rozwój umysłu w każdym wieku.

Naukowcy zwracają uwagę, że dla naszego mózgu niezwykle ważne jest dostarczenie odpowiedniego poziomu kwasu dokozaheksaenowego (DHA). Bogatym źródłem DHA są ryby morskie. Występujący w stosunkowo dużych ilościach w oleju rzepakowym kwas alfa-linolenowy jest prekursorem DHA i także w pewnym stopniu zasila jego pulę. O właściwy poziom DHA w mózgu warto postarać się przez całe życie, ale dwa okresy w życiu człowieka wymagają szczególnej troski.

Pierwszy to okres intensywnego rozwoju mózgu, który przypada na trzeci trymestr ciąży do 18. miesiąca po urodzeniu. Badania wykazały, że dostarczanie kwasów omega-3 w tym okresie ma znaczenie dla rozwoju mózgu dziecka, a niedobory powodują nieodwracalne skutki w układzie nerwowym.
Drugi okres to starość, kiedy transport kwasów tłuszczowych do mózgu ulega osłabieniu. Niedobór kwasów omega-3 powoduje osłabienie pamięci, a także może przyczynić się do rozwoju choroby Parkinsona.
Ze względu na wysoki poziom kwasu alfa-linolenowego olej rzepakowy jest niezastąpiony w diecie kobiet w ciąży, małych dzieci oraz pomaga zachować sprawność umysłu do późnej starości.

Dodaj komentarz